Laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego

Laparoskopia i retroperitoneoskopia - informacje ogólne

Jest to metoda dostępu operacyjnego polegająca na wytworzeniu przestrzeni roboczej w jamie brzusznej poprzez wypełnienie jej dwutlenkiem węgla. Do przestrzeni tej wprowadza się następnie specjalna kamerę, która przenosi obraz z wnętrza jamy brzusznej na monitor telewizyjny. Poprzez kolejne małe otwory w powłokach brzucha wprowadza się do jego wnętrza specjalne narzędzia przy pomocy których przeprowadza się zabieg.

Retroperitoneoskopia to technika podobna do poprzedniej - tu jednak nie wytwarzamy przestrzeni roboczej w jamie otrzewnej lecz w przestrzeni zaotrzewnowej. Takie dojście ma zastosowanie przede wszystkim w urologii.

Pierwszą laparoskopię z przeniesieniem obrazu na monitor telewizyjny wykonano w 1986 roku we Francji. Jest to więc technika młoda i dynamicznie się rozwijająca. Wymaga dużych i specjalnych kwalifikacji ze strony nie tylko operatora, lecz i całego zespołu obsługującego skomplikowany sprzęt. Prawdopodobnie jednak w przyszłości chirurdzy potrafiący przeprowadzać zabiegi z otwarcia będą tak nieliczni, jak jeszcze kilka lat temu laparoskopiści.

O tym że przyszłość należy do laparoskopii, retroperitoneoskopii i innych technik videoskopowych decyduje ich minimalna inwazyjność. Powłoki ciała naruszane są jedynie w minimalnym stopniu poprzez wkłucie tak zwanych portów - tulei o średnicy od 5 do 12mm przez które wprowadza się kamerę i narzędzia. Obraz na monitorze jest powiększony co zwiększa precyzję zabiegu. Wszystko to powoduje drastyczne zmniejszenie urazu okołooperacyjnego, utraty krwi, bólu pooperacyjnego i skróceniu okresu rekonwalescencji.

Cholecystektomia laparoskopowa różni się od tradycyjnej tym, że chirurg nie wykonuje dużego cięcia na brzuchu, lecz jedynie kilka (zwykle trzy lub cztery) niewielkie otwory, przez które wprowadza do wnętrza jamy otrzewnej specjalną niewielką kamerę oraz długie i cienkie narzędzia chirurgiczne. Tak więc cały przebieg zabiegu, który jest bardzo podobny jak w metodzie tradycyjnej, lekarze obserwują na ekranie monitora. Aby wnętrze jamy otrzewnej stało się lepiej widoczne, do jej wnętrza pompuje się specjalny, całkowicie nieszkodliwy gaz, który unosi powłoki brzucha do góry. Gaz ten usuwany jest z wnętrza jamy brzusznej (wchłaniany do naczyń krwionośnych i wydalany podczas oddychania) w ciągu kilku dni po zabiegu operacyjnym. Obecnie cholecystektomia laparoskopowa stała się podstawową metodą usuwania pęcherzyka żółciowego i w wielu oddziałach liczba pacjentów operowanych w ten sposób przewyższa liczbę chorych operowanych tradycyjnie. Wybór danej metody operacyjnej jest jednak kwestią woli pacjenta, który podejmuje decyzję w porozumieniu z operującym chirurgiem.


Miejsca wkłucia trokarów pokazane na młodym, pięknym ciele.

Należy podkreślić, że w razie jakichkolwiek trudności w trakcie przeprowadzania zabiegu metodą laparoskopową chirurg zadecydować może o zmianie metody operacyjnej, naciąć jamę brzuszną i przeprowadzić zabieg w tradycyjny sposób. Decyzja taka jest zawsze podyktowana dobrem pacjenta i nie można jej traktować jako błędu lekarza.

Niezależnie od metody operacyjnej, po zabiegu w jamie brzusznej pacjenta pozostawia się zwykle dren, czyli cienką rurkę, przez którą na zewnątrz wypływać może krew lub inny gromadzący się często po operacji płyn.

Przeciwwskazania

Przy współczesnej technice laparoskopowej bardzo trudno usunąć kamienie z przewodu żółciowego wątrobowego i wspólnego dlatego wybiera się wtedy zabieg klasyczny- Inne przeciwwskazania to:

- ciążą (I i II trymestr)
- ciężka niewydolność krążenia i oddechowa
- zapalenie trzustki
- zapalenie dróg żółciowych
- zapalenie otrzewnej
- ciężkie zaburzenia krzepnięcia
- zrosty wewnątrzotrzewnowe (względne)

Zalety

- mniejsza liczba powikłań zatorowych i zakrzepowych
- mniejsze zagrożenie infekcją rany
- rzadko występujące przepukliny pooperacyjne
- łatwiejsza operacja u osób otyłych
- lżejszy przebieg okresu pooperacyjnego

Powikłania

- uszkodzenie dróg żółciowych
- krwawienie pooperacyjne
- wycieki żółci
- uszkodzenie przewodu pokarmowego
- obrażenia dużych naczyń
- zatory gazowe
- bóle barku

 
e-mail: kuba@lomnicki-net | tel-kom-: 501 783 091